Ana içeriğe atla

CHALLIS(ŞALİZ) KUMAŞIN ÖZELLİKLERİ

CHALLIS (ŞALİZ) KUMAŞ NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  Şaliz kumaş yünlü bir kumaştır.
   Yumuşak, hafif dokusu düzensiz olup ve  büklümlü yün iplikten yapılan bir çeşit yünlü kumaştır. Challis düz olduğu gibi desenlisi de mevcuttur.
 
   Biçki: kumaş desenli ise hav yönüne dikkat edilmelidir . Desenli değilse hav yönüne dikkat etmek gerekmez.

   Dikiş kısımları:dikiş kısımları atmaması için overlokla veya zigzag dikişi ile temizlenmelidir. 

   İplik: polyester ip kullanımı uygundur.

   İğne: kumaşın kalınlığına uygun iğne kullanılmalıdır. 12/14 numaralı makine iğneleri uygundur.

   Ütü: buhar ayarında, ütü bezi kullanarak ütülemelidir. Kumaş ısı karşısında esneyeceğinden dolayı ütü yönüne dikkat edilmelidir( kumaşın enine doğru ütüye başlanırsa o kumaşın ütüsü bitene kadar enine doğru ütülenmelidir.)

  Kullanım alanları: elbise, tunik, ceket, pilili ve drapeli modeller için uygundur.

Yorumlar

En çok yapılanlar / Dikilenler

Epoksi nedir? Epokside kullanılan malzemeler ve uygulama alanları - VİDEO

Epoksi nedir? Epokside kullanılan malzemeler.  Epokside kullanılan malzemeler -Videolu Anlatım- Merhabalar, websitemiz "El Sanatları Öğreniyorum" a hoş geldiniz. Bu videomuzda sizlere epoksi nedir , epokside kullanılan malzemeler e, epoksi uygularken dikkat edilmesi gerekenler e değiniceğiz. VİDEO:

Triko kumaş kısaltma ve kesme | Triko hırka boyu kısaltma - VİDEO

Triko nasıl kısaltılır ve kesilir? - Videolu anlatım-    Merhabalar, "El Sanatları Öğreniyorum "un değerli ziyaretçileri...  Merak edilen bir konuyla karşınızdayız. Bu videoumuzda sizlere triko hırka üzerinde bir triko nun nasıl kısaltılabileceğini ve nasıl kesilebileceğini anlattık. Siz de videolu anlatımımızı izleyerek, trikolarınıza zarar vermeden boylarını kısaltaabilirsiniz. Videoyu izledikten sonra yeni çalışmalarımızdan haberdar olmak için kanalımıza ABONE olmayı unutmayın... Buyurun... VİDEO:   ➤  Mağazamız açıldı! El işi ürünlerimizde satın alabilirsiniz!..

Boncuktan papatya desenli kolye yapımı | Takı nasıl yapılır?

Boncuktan çiçekli (papatya) kolye yapımı VİDEO:   Merhabalar; El Sanatları Öğreniyorum YouTube Kanalı mızda bu haftaki "Nasıl Yapılır?" ve "Kendin Yap" konseptli El Sanatları Eğitim videomuzda , Miyuki boncuktan kolye yapımı nı anlattık.   Papatya çiçeği nden ilham alarak yaptığımız bu kolye yi ister kendiniz kullanabilir isterseniz de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bu videomuzda da olduğu gibi boncuk kolye yapımında sizlerin de kolaylıkla yapabileceğiniz modelleri seçiyoruz.   Adım adım kolye yapılışı nı anlattığımız videomuzu izleyerek siz de takınızı zorlanmadan yapabilirsiniz. Kolyenin yapımında siz de istediğiniz renkte boncukları kullanabilirsiniz. Rengarenk bir kolye de olabilir. Bu size kalmış. Buyrun videomuz:   ➤  Mağazamız açıldı! El işi ürünlerimizde satın alabilirsiniz!..