Ana içeriğe atla

Yünlü kumaşların özellikleri

   Koyun yününden doğal bir yün lifi elde edilir. Yün lifleri hem kısa hem de kabarık olursa yünlü iplik elde edilir. Lifler uzun, düzgün ve sağlamsa bükme yün olarak adlandırılır.
 
  YÜNÜN ÖZELLİKLERİ

*Farklı kalınlık ve dokularda bulunur ve her iklimde de rahatlıkla kullanılabilir.
*Kışın sıcak, yazın ise serin tutar.
*Vücudun nefes almasını sağlar.
*Diğer doğal liflere nazaran nemi daha iyi tutar.
*Alev almaz . Yanan yün lifleri söndükten sonra dokunulduğunda toz(kül) haline döner(topaklanmaz).
*fazla buruşmaz.

   YÜNLÜ KIYAFETLERİN YIKAMA ÖZELLİĞİ

* Yünlü kıyafetler tersine çevirerek veİ  30 derecede yıkanmalı, daha yüksek derecede yıkanırsa yün liflerinin buruşmasına ve sünmesine neden olur.
*Yünlü kıyafetlerin ömrünü uzatmak için yıkayıp duruladıktan sonra suyunu fazla sıkmadan delikli bir çamaşır sepetinde 2 veya 3 saat suyu süzülene kadar bekletilmelidir. Suyunu bıraktıktan sonra serme aşamasına geçilebilir.
* Yünlü kıyafetlerde özellikle kazak ve hırkalar; askılara asılmamalıdır. Katlayarak dolap raflarına konulmalıdır.

   YÜNLÜ KIYAFETLER NASIL ÜTÜLENİR
   *Yünlü kıyafetleri ütülerken öncelikle tersine çevirip, nemli bir ütü bezini ütülenecek kıyafetin üzerine serip ütü yapılmalıdır.

NOT: Aşırı sıcak, nem ve üstüne ağırlık konulursa keçeleşir. Uzun süre güneşte kalırsa solmasına neden olur. Güvelerden zarar görmemesi için sık sık havalandırmalı ve nemli ortamlardan uzak tutmalıdır.


Yorumlar

En çok yapılanlar / Dikilenler

Epoksi nedir? Epokside kullanılan malzemeler ve uygulama alanları - VİDEO

Epoksi nedir? Epokside kullanılan malzemeler.  Epokside kullanılan malzemeler -Videolu Anlatım- Merhabalar, websitemiz "El Sanatları Öğreniyorum" a hoş geldiniz. Bu videomuzda sizlere epoksi nedir , epokside kullanılan malzemeler e, epoksi uygularken dikkat edilmesi gerekenler e değiniceğiz. VİDEO:

Triko kumaş kısaltma ve kesme | Triko hırka boyu kısaltma - VİDEO

Triko nasıl kısaltılır ve kesilir? - Videolu anlatım-    Merhabalar, "El Sanatları Öğreniyorum "un değerli ziyaretçileri...  Merak edilen bir konuyla karşınızdayız. Bu videoumuzda sizlere triko hırka üzerinde bir triko nun nasıl kısaltılabileceğini ve nasıl kesilebileceğini anlattık. Siz de videolu anlatımımızı izleyerek, trikolarınıza zarar vermeden boylarını kısaltaabilirsiniz. Videoyu izledikten sonra yeni çalışmalarımızdan haberdar olmak için kanalımıza ABONE olmayı unutmayın... Buyurun... VİDEO:   ➤  Mağazamız açıldı! El işi ürünlerimizde satın alabilirsiniz!..

Boncuktan papatya desenli kolye yapımı | Takı nasıl yapılır?

Boncuktan çiçekli (papatya) kolye yapımı VİDEO:   Merhabalar; El Sanatları Öğreniyorum YouTube Kanalı mızda bu haftaki "Nasıl Yapılır?" ve "Kendin Yap" konseptli El Sanatları Eğitim videomuzda , Miyuki boncuktan kolye yapımı nı anlattık.   Papatya çiçeği nden ilham alarak yaptığımız bu kolye yi ister kendiniz kullanabilir isterseniz de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bu videomuzda da olduğu gibi boncuk kolye yapımında sizlerin de kolaylıkla yapabileceğiniz modelleri seçiyoruz.   Adım adım kolye yapılışı nı anlattığımız videomuzu izleyerek siz de takınızı zorlanmadan yapabilirsiniz. Kolyenin yapımında siz de istediğiniz renkte boncukları kullanabilirsiniz. Rengarenk bir kolye de olabilir. Bu size kalmış. Buyrun videomuz:   ➤  Mağazamız açıldı! El işi ürünlerimizde satın alabilirsiniz!..